Bajka Calineczka do słuchania

autor: Piotr Rogoża czyta: Iza Kuna

Gdy mała Celinka, ze względu na swój wzrost zwana Calineczką, dowiaduje się, że wkrótce będzie musiała po raz pierwszy pójść do przedszkola, nie może opanować uczucia lekkiego zdenerwowania. Teraz ją i jej mamę czeka trudny wybór miejsca, do którego będzie chodzić dziewczynka. Czy powinna wybrać przedszkole znajomego Remika? A może to przy ulicy Chrząszczowej? Pytanie, czy Celinka będzie mogła tam rozwijać swoją największą pasję, czyli śpiew…

Tak zaczyna się pierwsza przygoda dziewczynki zwanej Calineczką.

Kliknij i posłuchaj 1000 innych bajek w

czas trwania: 30 minut
Poznaj też klasyczną wersję bajki
Calineczka
Calineczka

Calineczka – audiobook

Zbliżający się wielkimi krokami pierwszy dzień w przedszkolu może być stresujący. Doskonale wie o tym mała Celinka. Sprawy nie ułatwia to, jak bardzo dziewczynka przejmuje się swoim wzrostem. Czy to nie brzmi znajomo? Ten audiobook to współczesna wersja baśni Calineczka Hansa Christiana Andersena. Mimo przeniesienia wydarzeń do realnego świata bajka przekazuje te same wartości i również potrafi wywołać emocje! Aby się o tym przekonać, możesz poznać jej streszczenie lub od razu wysłuchać całej opowieści czytanej przez aktorkę Izę Kunę. Kubuś zaprasza do okrycia niezwykłej krainy wyobraźni w swoim towarzystwie! Siadaj więc wygodnie i możemy zaczynać!

Calineczka, czyli cudowna bajka dla dużych i małych

Baśń pod tytułem Calineczka to bardzo stary utwór Hansa Christiana Andersena. Autor napisał go niemal 200 lat temu! To na długo przed tym, zanim urodzili się Twoi dziadkowie! Bajka o dziewczynce niezwykle małych rozmiarów jest odpowiednia zarówno dla małych, jak i dużych. Podobnie jest z tym audiobookiem. Podczas gdy młodsze dzieci z chęcią posłuchają go do snu, starsi mogą już wyciągać z niego wnioski. Rozmawiając ze starszym rodzeństwem lub rodzicami, można odkryć, jak wiele ważnych tematów porusza bajka pt. Calineczka. Po pierwsze, oswaja ona z myślą, że nadchodzi taki czas, gdy nawet dzieci muszą podjąć poważniejsze decyzje. Etapy w życiu bowiem nieustannie się zmieniają. Jednym z nich jest właśnie pójście do przedszkola.

Opowiadanie o małej Celince pokazuje również, że warto troszczyć się o innych, ale przy tym wszystkim nigdy nie powinno się działać wbrew sobie. Bajka mówi także o przyjaźni i nowych wyzwaniach. Zachęca do tego, by spełniać marzenia nawet wtedy, gdy na drodze do nich pojawia się jakiś niedowiarek lub inne przeciwności. Audiobook Calineczka na podstawie Andersena porusza także problem strachu przed innością i przez opisy bohaterów przypomina, że wszyscy się od siebie różnimy – jedni są niscy, drudzy mają małe i zmrużone oczy, a jeszcze inni mają bardzo oryginalny śmiech. Nie ma w tym nic złego!

Kim była Calineczka?

Dziewczynka o imieniu Celinka to główna bohaterka tego audiobooka. Ma 5 lat i mieszka z mamą, która nazywa ją czasami Calineczką (a to ze względu na jej podobieństwo do postaci z jej ulubionej baśni Andersena). Obie uwielbiają to, gdy dziewczynka śpiewa. Ma ona jednak nie tylko śliczny głos, który zachwyca wszystkich gości, ale potrafi pisać teksty i tworzyć nowe melodie piosenek. Dotychczas martwiła się jedynie tym, kiedy w końcu zyska kilka centymetrów wzrostu. Chciała być bowiem wystarczająco duża, by móc wystąpić w telewizji. Kiedy jednak mama oznajmia jej, że musi wracać do pracy, głowę Celinki zajmują tylko myśli na temat tego, jak będzie w przedszkolu… Jak inne dzieci spojrzą na jej wzrost? Czy ją zaakceptują? Odpowiedź znajdziesz w audiobooku!

Calineczka – krótkie streszczenie

Aby dowiedzieć się, o czym jest audiobook pt. Calineczka, poznaj streszczenie bajki! Pięcioletnia, bardzo utalentowana Celinka mieszka z mamą. Na co dzień śpiewa nie tylko po to, by poprawić sobie humor, ale swoimi występami zachwyca również wszystkich gości. Cała rodzina oraz znajomi mamy są pełni podziwu dla jej talentu i już nie mogą się doczekać, aż dziewczynka wystąpi kiedyś w programie telewizyjnym odkrywającym młode talenty. Celinka wprawdzie marzy o tym, by być piosenkarką, jednak martwi się tym, czy kiedykolwiek dorośnie do tej roli… Otuchy dodaje jej myśl, że jej ulubiona bohaterka baśni Andersena pod tytułem Calineczka również była malutka, a jednak została Królową Leśnych Elfów

Pewnego dnia Celinka dowiaduje się, że musi pójść do przedszkola, ponieważ mama wraca do pracy. Dziewczynka musi więc podjąć swoją pierwszą, trudną decyzję – stoi przed nią wybór miejsca, w którym będzie się uczyć. Posłuchaj tego audiobooka, by dowiedzieć się, jakie przedszkole wybierze Calineczka, a także jak poradzi sobie w nowym miejscu, gdy wszystko wydaje się takie straszne…

Audiobooki – dlaczego warto włączać je dziecku?

Słuchanie audiobooków to doskonałe ćwiczenie kreatywności. Podczas słuchania, trzeba samodzielnie wyobrażać sobie świat otaczający bohaterów bajki, ich wygląd czy też strój. Poza tym styczność z opowieściami może wpływać na poszerzanie zasobów słownictwa.

Bajka do słuchania to także świetny pomysł na relaks. Dzięki temu, że ułatwiają one odprężenie się, mogą towarzyszyć w popołudniowym odpoczynku lub nawet przy zasypianiu. Historia małej Celinki z audiobooka pod tytułem Calineczka może też stanowić dla najmłodszych cenne źródło porad czy inspiracji. Opowieść o dziewczynce pomoże pewniej poczuć się tym dzieciom, które również po raz pierwszy wybierają się do przedszkola. Słuchanie bajek pełnych emocji może także wspierać rozwój emocjonalny.

Poznaj Calineczkę Andersena!

Jeśli znasz już tradycyjną wersję Calineczki, spróbuj znaleźć podobieństwa między tymi dwiema historiami. Słuchając Kubusiowej bajki, przekonasz się między innymi o tym, że przez wygląd, zachowanie lub nazwiska niektórzy z bohaterów do złudzenia przypominają gatunki zwierząt z baśni Andersena. Tak przynajmniej sądzi Celinka.

W mojej kolekcji bajek znajdziesz także inne ciekawe audiobooki, a w tym historie inspirowane opowiadaniami braci Grimm. Poznaj je wszystkie, a po każdym słuchowisku koniecznie podziel się swoimi wrażeniami z rodziną lub przyjaciółmi!

Więcej
© 2019 | Maspex