Patrząc na swojego kilkulatka z pewnością zastanawiasz się, kim będzie w przyszłości. Zanim dowiesz się, jaki zawód wybierze, zaproś go do odkrywania świata i pokaż mu jego różnorodność. Jak to zrobić? Zadanie ułatwią Ci bezpieczne gry dla dzieci. Zobacz, które propozycje wybrać!
Gry edukacyjne dla dzieci – wykorzystaj je w wychowaniu dziecka
Zastanawiasz się, jak zainteresować dziecko nową tematyką albo dziedziną życia? Dobrym początkiem będzie rozmowa, zaprezentowanie danego zagadnienia w warunkach domowych, a następnie wspólna zabawa z wykorzystaniem poznanej wiedzy. Jeśli nie masz pomysłu na kreatywną, edukacyjną grę ze swoim kilkulatkiem, wykorzystaj możliwości, jakie dają bezpieczne gry dla dzieci.
Gdzie znaleźć przyjazne gry dla pięciolatka? Kubuś wspiera rodziców, dlatego stworzył szereg gier edukacyjnych dla najmłodszych. Pozbawione agresji i wulgarnego słownictwa rozgrywki są nie tylko bezpieczne, ale także rozszerzają wiedzę dotyczącą różnych dziedzin, dostarczając przy tym dużo frajdy. Która z propozycji przypadnie do gustu Twojemu dziecku?
Czy wiesz, że…
Rozsądnie wybrana wirtualna rozrywka pozwala dziecku na samodzielne podejmowanie decyzji, uczy logicznego myślenia i doskonali jego kompetencje. Podczas grania na komputerze mózg jest aktywizowany podobnie jak w przypadku czytania książek czy gry na instrumencie.
Gra edukacyjna „Koder” – dziecko uczy się programowania
Programowanie to idealne zadanie dla ścisłego umysłu – programista analizuje informacje i wyciąga trafne wnioski, rozumie działanie poszczególnych części danego systemu i potrafi rozwiązywać problemy. Czy takie zdolności wykazuje Twoje dziecko? Przekonaj się!
„Koder” to gra dla pięciolatka, w której uczestnik ma za zadanie przyprowadzić przyjaciół Kubusia do misia. Droga z punktu A do B nie jest jednak prosta – trzeba ominąć kamienie, drzewa i oczko wodne. Dziecko, korzystając z dostępnych komend, planuje drogę bohaterów i tworzy uproszczony algorytm. Może także samodzielnie sprawdzić, czy stworzona sekwencja poszczególnych kroków jest odpowiednia i doprowadzi do wyznaczonego celu. Poziomy trudności gry można regulować, dopasowując je do umiejętności malucha. Gra „Koder” w naturalny sposób wprowadza pięciolatka w język komputerów, rozwija umiejętności analityczne i ćwiczy myślenie wieloetapowe.
Czego uczą gry na komputer? Odpowiada logopeda
W idealnej sytuacji styczność z komputerem i grami powinny mieć dopiero starsze przedszkolaki – nowe technologie niestety nie sprzyjają rozwojowi językowemu dzieci, dlatego maluszki do 2 lat nie powinny mieć w ogóle kontaktu z ekranami. Jeśli jednak pozwolimy starszym dzieciom na taki rodzaj rozrywki, zadbajmy o to, aby proponowane treści nauczyły ich czegoś wartościowego.
Ciekawym przykładem gry, która może się dzieciom podobać i jednocześnie wspierać ich rozwój jest zabawa w programistę. Programowanie polega na stosowaniu reguł, dostrzegania związków pomiędzy elementami rzeczywistości, wnioskowaniu o współzależności i dokonywaniu analizy – takie aktywności ćwiczą lewą półkulę mózgu, która jest naszym „językowym centrum dowodzenia”. Kodowanie może więc wspierać w pewnym stopniu rozwój mowy. Ale pamiętajmy, że nic nie zastąpi żywej relacji dziecka z dorosłymi, opartej na gestach, mimice i bogatym słownictwie. Zadbajmy też, by czas spędzany przed komputerem ograniczać dziecku do minimum.
Izabela Hudziec, logopeda dziecięcy
„Szalone zwierzaki” – gra dla małych artystów
Artysta potrafi przekazywać emocje i oddać nastrój chwili. Choć kreatywności nie da się nauczyć, to można stworzyć pole do jej rozwoju. Jak wyzwolić inwencję twórczą u pięciolatka i zbudować poczucie, że warto inwestować w swoje pomysły i być oryginalnym? Tego uczy właśnie gra „Szalone zwierzaki”.
Jak wygląda kot wie każde dziecko, które chociaż raz widziało dachowca. Ale jak wygląda koto-słonio-tukan już niekoniecznie. W kreatywnej grze Kubusia dziecko tworzy nowe gatunki zwierząt, dopasowując poszczególne części ciała ssaków, płazów i gadów. Powstałe gatunki otrzymują swoje niepowtarzalne nazwy. Gra rozwija kreatywność oraz uczy otwartości i nieszablonowego podejścia do wielu dziedzin.
Gra internetowa „Kanapka”, czyli pierwsze kroki w kuchni
Dobry kucharz nie tylko po mistrzowsku operuje nożem, ale i tworzy smaki, którymi zachwycają się inni. Czy można wyrobić zamiłowanie do gotowania w dziecku? Z pewnością można spróbować pokazać mu kulinaria jako przestrzeń kreatywną, w której tak samo, jak efekt końcowy liczy się frajda.
W grze internetowej „Kanapka” dziecko stawia swoje pierwsze kroki w przygotowywaniu posiłków. Nic nie cieszy bardziej młodego kucharza od własnoręcznie przygotowanego śniadania. W wirtualnej zabawie gracz poznaje różnorodne składniki – warzywa, wędliny oraz sery i komponuje z nich kanapki, odwzorowując wygląd wybranej przekąski. Efektem końcowym jest kolorowa kanapka – to od dziecka zależy, jaką przekąskę przygotuje – tradycyjną z szynką i pomidorem czy przypominającą swoim wyglądem kosmiczną rakietę. Co ważne, zadanie można przenieść do pozawirtualnej rzeczywistości i razem z rodzicami wyczarować śniadanie marzeń. Satysfakcja małego kucharza gwarantowana!
To nie wszystkie gry, jakie przygotował dla dzieci Kubuś. Sprawdź kolejne pozycje!