Pluszaki, książki i klocki to ulubione zabawki Twojego dziecka. Jednak od niedawna do grona zainteresowań pięciolatka dołączyły także gry komputerowe. Zanim nie pozwolisz na wirtualną rozrywkę, tłumacząc to stratą czasu, sprawdź bezpieczne gry dla dzieci. Zobacz, czym kierować się, wybierając wirtualne zabawy edukacyjne dla dzieci!
Pozwalać na grę na komputerze czy nie?
Gry komputerowe i video na dobre rozgościły się w polskich domach, a telewizor i komputer stały się niekwestionowanym centrum rozrywki dla całej rodziny. Nie ma się czemu dziwić, w końcu wirtualna rzeczywistość pozwala odpocząć od codzienności, zabierając w podróż po bajkowych światach.
A jak sprawa wygląda w przypadku gier komputerowych dla dzieci? Niektórzy rodzice są zachwyceni tym, że ich pociechy zgłębiają tajniki wirtualnego świata, inni – podchodzą do sprawy z pewnym dystansem, badając wirtualny grunt. Które podejście jest lepsze? Zdecydowanie warto zastanowić się, czy dana gra jest odpowiednia dla Twojego dziecka, a treści dopasowane do jego wieku i etapu rozwoju. Można także wybrać restrykcyjne podejście, odrzucając nawet pozycje edukacyjne, uznając je za szkodliwe. Czy jednak dziecko nie straci na takim podejściu? Mądrze wykorzystana technologia uczy i bawi.
Co o grach komputerowych dla dzieci mówi logopeda?
"Gry komputerowe nie powinny być zbyt częstą aktywnością dziecka i zastępować tradycyjnej zabawy – jeśli jednak nie chcemy z nich całkiem rezygnować, ograniczmy czas, który dziecko spędza przed ekranem do minimum. Najlepiej jeśli do drugiego roku dziecko nie ma w ogóle styczności z ekranem komputera, telewizora czy tabletu. Zawsze wybierajmy gry o treściach dopasowanych do wieku i możliwości podopiecznych.
Z logopedycznego punktu widzenia wartościową propozycją mogą być gry ćwiczące słuch, polegające np. na dopasowywaniu dźwięków do ich źródła. Najlepiej by dziecko, słuchające dźwiękonaśladowczych wyrazów, powtarzało ich brzmienie – w ten sposób kształtuje pamięć słuchową. Dla rozwoju mowy dziecka korzystne są także gry stymulujące lewą półkulę mózgu, takie jak ćwiczenia w porządkowaniu linearnym i sekwencyjnym, np. uzupełnianie brakujących elementów w szeregu wzorów czy układanie obiektów od najmniejszych do największych. Tzw. kodowanie przygotowuje ośrodki w lewej półkuli mózgu do przetwarzania informacji językowych i może być pomocne w dostrzeganiu związków pomiędzy elementami rzeczywistości."
- Izabela Hudziec, logopeda dziecięcy
Gra komputerowa grze nierówna
Przemoc, agresja i kształtowanie antyspołecznych postaw – z tym najczęściej kojarzą się gry komputerowe dla dzieci. Choć wiele propozycji wprowadza gracza w świat rodem z filmów akcji, istnieją także gry edukacyjne przyjazne młodemu człowiekowi. Budują bezpieczny obraz świata i zapraszają do jego odkrywania. Łączą w sobie elementy zabawy z nauką, przekazując codzienną porcję wiedzy dopasowaną do wieku i umiejętności dziecka. Rozbudzają także ciekawość świata i stymulują aktywność poznawczą, stawiając dziecko w roli małego odkrywcy. Gdzie można znaleźć bezpieczne gry dla dzieci?
Zabawy edukacyjne dla dzieci od Kubusia
Kubuś to sympatyczny miś, który towarzyszy dzieciom od najmłodszych lat. Nie tylko proponuje soki, ale także urozmaica czas edukacyjnymi zabawami. Jakie bezpieczne gry dla dzieci proponuje miś? Razem z nim Twoje dziecko znajdzie się na łące i zacznie odkrywać mieszkające na niej owady. Dzięki lektorowi dowie się na przykład, ile czasu żyją mrówki i dlaczego są pożyteczne. Jeśli chcesz wprowadzić pięciolatka w tajniki gotowania, nie ma lepszej edukacyjnej gry komputerowej niż „Kanapki”. Dziecko samodzielnie wybiera składniki, które mają znaleźć się na wirtualnej przekąsce i ćwiczy segregowanie kształtów. Zdobyte umiejętności może wykorzystać w domowej kuchni i pod okiem rodzica stworzyć własną kanapkę. Kubuś proponuje także coś dla miłośników muzyki – tradycyjne cymbałki zastępują te wirtualne, a dziecko odtwarza usłyszaną melodię. Z pewnością coś z tego repertuaru spodoba się maluchowi.
Czym kierować się, wybierając wirtualną rozrywkę dla dzieci?
Przede wszystkim przetestuj wcześniej grę komputerową – sprawdź, czy jej treści są dopasowane do wieku i umiejętności dziecka. Jeśli zdecydujesz się na kupno edukacyjnej gry dla dzieci, sprawdź, co na jej temat mówi europejski system klasyfikacji gier – PEGI. Dzięki niemu dowiesz się, dla jakiej grupy wiekowej jest przystosowana gra oraz czy zawiera niebezpieczne elementy, jak przemoc czy wulgarny język. Kontroluj także czas, w którym Twój pięciolatek spędza czas przed ekranem – piętnastominutowe rozgrywki będą najlepsze dla jego rozwoju. Pamiętaj także, aby po zakończonej grze porozmawiać z dzieckiem na temat wrażeń i emocji, jakich doświadczało podczas wirtualnej zabawy. Sprawdź, jakie gry komputerowe dla dzieci proponuje Kubuś!