Świat na wyciągnięcie kciuka – właśnie takie możliwości pojawiają się w momencie, kiedy Twoje dziecko wchodzi do internetu. Może wiele zyskać, jak i stracić. To Twoje zadanie, aby przestrzec je przed szkodliwymi treściami i niebezpiecznymi zachowaniami internautów. Zobacz, jak nauczyć dziecko, jak bezpiecznie korzystać z internetu.
Internet – niebezpieczny worek ze wszystkim
Z jednej strony encyklopedie, gry edukacyjne dla dzieci i wartościowe serwisy, a z drugiej – agresja, pornografia, cyberprzemoc, wyłudzanie danych i hejt. Internet ma dwa oblicza – warto aby Twoje dziecko wiedziało, co może je spotkać po kliknięciu myszką w jedno okienko za dużo. Dlatego tak ważne jest podejście rodziców do korzystania przez dzieci z internetowych stron.
Nie zabraniaj, ale edukuj i pokaż, jak w szerszej perspektywie wygląda internetowy świat. Ważne, aby nie demonizować niektórych zachowań, ale przestrzec przed tym, co może być szkodliwe i niebezpieczne. Jakich rad udzielić dziecku?
Wprowadź zasady korzystania z internetu
Na początku ustal zasady korzystania z internetu. Możesz to zrobić w formie umowy, którą potwierdzicie razem z dzieckiem podpisem albo odciskiem kciuka – dla przedszkolaka będzie to bardziej wiążące i takie „dorosłe”.
Koniecznie w umowie powinna naleźć się informacja o czasie spędzanym przed ekranem komputera. Pamiętaj, że trzeba go dostosować do wieku dziecka. Według psychologów dzieci w wieku wczesnoszkolnym mogą korzystać z komputera, tabletu czy smartfona nie dłużej niż 2 godzinny dziennie. Czy pozwalać na codzienne serfowanie po internecie? Niekoniecznie. Wyznacz dziecku dzień, w którym odpocznie od wirtualnego świata – niech to będzie kolejny zapis w kontrakcie.
Co jeszcze warto włączyć do umowy? Zapis o tym, aby dziecko nie udostępniało swoich danych innym internautom, korzystało tylko z wypisanych przez Ciebie stron internetowych czy nie klikało w wyskakujące okienka poza grą. Pamiętaj, że żadna umowa z dzieckiem nie zadziała, jeśli nie porozmawiasz z nim o realnych zagrożeniach, które może napotkać.
Znajdź gry edukacyjne dla dzieci
Co Twoje dziecko może robić w internecie? Uczyć się za pomocą zabawy. Jeśli szukasz wartościowych i edukujących treści dla przedszkolaka, sprawdź gry dla pięciolatka od Kubusia. Przyjacielski miś proponuje szereg atrakcyjnych zabaw, które wprowadzają dziecko w świat przyrody, uczą logicznego myślenia, pozwalają ćwiczyć kodowanie czy zarażają pasją do nowych aktywności, jak przyrządzanie posiłków, taniec czy segregacja śmieci. Gry edukacyjne dla dzieci są idealnym uzupełnieniem tradycyjnych zabaw.
Co o bezpiecznym korzystaniu z internetu mówi logopeda dziecięcy?
Pamiętajmy, że dzieci poniżej drugiego roku życia nie powinny mieć kontaktu z ekranami smartfonów, tabletów i komputerów – to negatywnie wpływa na rozwój mowy najmłodszych. Jeśli z różnych względów pozwalamy starszym dzieciom na rozrywkę przed ekranem, zawsze kontrolujmy treści, do których mają dostęp.
Dobierajmy grę do wieku i edukacyjnych potrzeb przedszkolaków, np. taką, która trzylatka uczy kolorów lub dopasowywania dźwięków do źródła, czterolatka zachęca do liczenia czy dopasowywania elementów do kategorii itd. Zamiast dynamicznej wyścigówki, zaproponujmy dzieciom gry pamięciowe, puzzle, łączenie w pary identycznych obrazków, odnajdywanie szczegółów lub różnic na ilustracjach, układania według wzoru. I pamiętajmy – zawsze ograniczajmy podopiecznym czas spędzany przed ekranem do minimum i traktujmy gry online jako ostateczną, ale nie jedyną formę rozrywki.
Izabela Hudziec, logopeda dziecięcy
Dowiedz się, co dziecko robi online
Zaufanie do dziecka jest bardzo ważne, dlatego przede wszystkim rozmawiaj ze swoim dzieckiem na temat tego, co robi w internecie. Trzymaj także rękę na pulsie i kontroluj sytuację. Monitorowanie tego, z jakich treści korzysta pozwoli na szybką reakcję.
Zainstaluj na komputerze program do kontroli rodzicielskiej, który zablokuje nieodpowiednie dla wieku dziecka strony internetowe, ale także pozwoli na filtrowanie przeglądanych treści. Młodsze dzieci mogą korzystać ze specjalnej przeglądarki internetowej. Dzięki niej będziesz mieć pewność, że dziecko bezpiecznie korzysta z internetu – ma dostęp tylko do tych witryn, które zatwierdziłaś. Ważne, aby komputer miał zainstalowane oprogramowanie antywirusowe, włączony filtr antyspamowy i zablokowane okienka z reklamami. Jeśli maluch korzysta z innych urządzeń ekranowych z dostępem do internetu, skonfiguruj system operacyjny, by ograniczyć dostęp do niepożądanych treści.
Wytłumacz dziecku, jak bezpiecznie korzystać z internetu i pokaż, że właściwie wykorzystana technologia może być przyjaznym narzędziem, które ułatwia życie nie tylko dorosłym.