Już Ignacy Krasicki propagował ideę nauki przez zabawę. Współcześnie rolę pomocy dydaktycznych oraz edukacyjnych zabawek pełnią także gry komputerowe. Sprawdź, jakie umiejętności i postawy kształtują przyjazne i bezpieczne gry dla dzieci!
Gry edukacyjne dla dzieci – włącz je do zabawy!
Zabawa niejedno ma imię. Rezolutny czterolatek odkrywa świat i uczy się wyrażać swoje emocje przez różne aktywności. Tworzy rysunki, lepi postacie z plasteliny, wsłuchuje się w bajkowe opowieści i próbuje odtwarzać role oraz zachowania społeczne, które zaobserwował w domu czy na podwórku. To dobry czas na to, by do zabawy włączyć edukacyjne gry komputerowe dla dzieci.
Wirtualna rozrywka, dozowana w rozsądnych dawkach przez rodziców, może przynieść wiele dobrego i wspomóc rozwój psychofizyczny dziecka. Amerykański doktor psychologii – C. Shawn Green stwierdził, że granie w gry komputerowe pobudza aktywność mózgu podobnie jak inne aktywności – gra na instrumencie czy czytanie książek. Czego Twoje dziecko może się nauczyć, grając w bezpieczne gry internetowe dla dzieci?
Moje dziecko jeszcze lepiej poznaje świat
Z pewnością pamiętasz, jak Twój czterolatek ekscytował się latającą muchą, a pytania o to, dlaczego niebo jest niebieskie nie należały do najrzadszych. Maluch z chęcią eksploruje i odkrywa nowe rzeczy, zgłębiając swoje doświadczenia. Bodźców może być wiele – świat zewnętrzny, usłyszana baśń albo przyjazna gra komputerowa. Edukacyjne treści dopasowane do wieku dziecka sprawiają, że młody człowiek w naturalny sposób przyswaja nowe informacje i jest głodny wiedzy. Poprawia także swoją wyobraźnię, ćwiczy koncentrację i buduje obraz świata.
Jakie gry edukacyjne poleca Kubuś – przyjaciel wszystkich dzieci?
Sympatyczny miś przeprowadzi Twoje dziecko przez świat przyrody, prezentując z bliska mieszkańców łąki. Lektor w zabawie „Na tropie” opowie o tym, z czego są znane chociażby mrówki. Dla miłośników muzyki miś przygotował grę „Marchewki”. Dziecko ćwiczy dopasowywanie kształtów – przesuwając kursorem myszki po ekranie, układa warzywa do foremek o różnej wielkości, a potem próbuje odtworzyć znaną melodię na marchewkowych cymbałkach.
Moje dziecko rozwija się ruchowo
Bez wątpienia gry sprawnościowe pozytywnie wpływają na rozwój umiejętności motorycznych dziecka i poprawiają koordynację wzrokowo-słuchową. Operowanie myszką rozwija także sprawność manualną.
Co o edukacyjnych grach komputerowych sądzi logopeda?
Nie każdy wie, że na rozwój mowy ogromny wpływ ma rozwój motoryki dłoni. Mały człowiek, ucząc się manipulowania przedmiotami, stymuluje obszar w korze mózgowej znajdujący się w sąsiedztwie obszaru odpowiedzialnego za rozwój mowy. Dlatego tak ważne dla każdego malca są zabawy sensomotoryczne dłoni – od przesypywania piasku w piaskownicy, przez właściwe trzymanie kredki, po lepienie kształtów z plasteliny. To wspomaga naukę systemu językowego.
Manipulowanie komputerową myszką lub przesuwanie palcem na ekranie tabletu to kolejne umiejętności, których może nauczyć się małe dziecko i zwykle przychodzi mu to niezwykle łatwo. Jeśli pozwalamy dziecku na granie w gry komputerowe, pamiętajmy o tym, aby ten rodzaj aktywności nie zdominował całej zabawy. Zadbajmy o to, aby przedszkolak wykorzystał cały potencjał rozwojowy swojej małej rączki.
Izabela Hudziec, logopeda dziecięcy
Moje dziecko uczy się pozytywnych zachowań społecznych
Dlaczego segregacja śmieci jest ważna, a recykling przyczynia się do dbania o naszą planetę? Z pewnością trudno wyjaśnić te zagadnienia pięciolatkowi. Do kształtowania pozytywnych wzorców zachowań idealnie nadają się zabawy edukacyjne dla dzieci. Rozbudzają jego ciekawość, doskonalą spostrzegawczość, ale i inspirują do zadawania pytań. Mały odkrywca poznaje dane zagadnienie z bliska i zaczyna odtwarzać wzorzec w rzeczywistym świecie.
Kubuś proponuje zabawę, w której eko-bohater wykorzystuje puste butelki po sokach i robi z nich samochód. Zabawę można przenieść do codzienności, próbując segregować śmieci razem z rodzicami czy tworzyć unikatowe zabawki z plastikowych opakowań. Kolejną zabawą, którą można przenieść do codzienności jest nauka robienia kanapek. W wirtualnym świecie dziecko dopasowuje składniki przekąsek, by następnie odtworzyć je we własnej kuchni pod okiem rodziców.
Zobacz, jakie inne gry edukacyjne przygotował dla Twojej pociechy Kubuś! Udanej zabawy!