Programowanie, czyli opanowanie języka komputerów, to bardzo pożądana umiejętność na rynku pracy. Dziecko chłonie wiedzę znacznie szybciej niż dorosły, dlatego naukę kodowania warto rozpocząć wcześnie. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści niesie dla młodego człowieka nauka programowania.
Programowanie, czyli rozmowa z komputerem
Java, JavaScript czy Perl to nazwy, które jednoznacznie kojarzą się z programowaniem nawet tym, którzy z algorytmami nie mają do czynienia. Ciągi zer i jedynek mocno wkroczyły do współczesnego, cyfrowego świata. Dzięki sekwencjom kodów programiści mogą tworzyć strony internetowe lub budować gry komputerowe, a my – z łatwością korzystać z różnych sprzętów: komputera, lodówki czy windy.
Czym jest zatem programowanie? Dla wtajemniczonych to umiejętne posługiwanie się językami programowania, czyli zestawami poleceń o określonej składni, które są tłumaczone na kod maszynowy. Dla laików kodowanie to po prostu rozmowa z komputerem za pomocą specjalnego języka. Czy programować mogą tylko profesjonaliści? Matematyk Seymour Papert już w latach 60. zastanawiał się, jak wykorzystać język programowania jako narzędzie do nauki. Efektem jego pracy jest LOGO – język programowania, który ułatwia naukę informatyki i matematyki. Zobacz, dlaczego warto zainteresować dziecko nauką programowania!
1. Większe szanse na rynku pracy
Choć Twój pięciolatek jeszcze nie odkrył zawodu marzeń, możesz być pewien, że umiejętność programowania przyda się w wyborze ścieżki zawodowej. Technologia cyfrowa jest obecna już w niemal każdej dziedzinie życia, a statystki mówią jasno, że branża IT jest jedną z najszybciej rozwijających się. Komisja Europejska oszacowała, że w 2020 na rynku europejskim będzie poszukiwanych 900 tysięcy specjalistów ICT*. Zanim Twoje dziecko wybierze informatykę jako kierunek studiów, zaproponuj mu kodowanie dla dzieci, które poprzez zabawę nauczy go tworzenia algorytmów.
2. Rozwój logicznego myślenia
Szachy, strategiczne gry planszowe lub sudoku wpływają na rozwój umysłowy małego człowieka. A co z nauką programowania? Stosowanie reguł, dostrzeganie współzależności pomiędzy kolejnymi elementami systemu i zdolność analizowania sytuacji składają się na rozwój logicznego myślenia. Dziecko ćwiczy myślenie algorytmiczne (planuje sekwencje zdarzeń, określa dokładne instrukcje, przewiduje skutki konkretnych działań), które przyda mu się w samodzielnej nauce w szkole. Ponadto nauka kodowania wpływa na pamięć wzrokową, umiejętności językowe i zdolności poznawcze.
Nauka programowania dla dzieci okiem psychologa
Nauka programowania silnie angażuje zdolności poznawcze, dzięki czemu rozwijany jest intelekt dziecka, a także kreatywność, pamięć i koncentracja. Umiejętność kodowania daje dziecku poczucie satysfakcji i samoskuteczności, budując tym samym pewność siebie. Programowanie, oprócz bycia cenną umiejętnością XXI wieku, pomaga rozwijać cechy charakteru takie jak: wytrwałość, cierpliwość, dociekliwość. Tworzenie coraz trudniejszych kodów uczy także metodycznego rozwiązywania problemów i nieszablonowego myślenia. Nabyte dzięki kursom kodowania kompetencje przydadzą się maluchom nie tylko w życiu codziennym, ale także w nauce innych przedmiotów.
Agnieszka Uberoi, psycholog, terapeuta Biofeedback
3. Obycie w świecie technologii
Komputer z dostępem do internetu daje ogromne możliwości. Dzięki nauce programowania dziecko potrafi korzystać z nowoczesnych rozwiązań i swobodnie porusza się w świecie cyfrowych technologii. Dlatego świetnie sprawdzi się nie tylko jako programista, ale także w innych zawodach przyszłości, które wymagają twórczego i kreatywnego rozwiązywania problemów.
4. Myślenie komputacyjne
Myślenie komputacyjne, czyli myślenie jak komputer, to jedna z umiejętności okołoprogramistycznych. Jak ją rozumieć? To zdolność porządkowania danych, charakteryzowania problemu i rozwiązywanie go przy pomocy komunikatów, które są zrozumiałe dla urządzeń informatycznych. Jak umiejętność zbierania informacji i wyciągania wniosków wpływa na dziecko? Przede wszystkim uczy je radzenia sobie z zadaniem (rozkładanie większych całości na mniejsze elementy, diagnozowanie błędów i nieprawidłowości, wnioskowanie). Te umiejętności są bardzo ważne w przypadku nauki przedmiotów ścisłych, ale także nauk społecznych.
5. Wyrażanie siebie
Kredki i karta papieru albo instrument muzyczny pozwalają wyrazić myśli i uczucia. Podstawy programowania dla dzieci służą także rozwojowi kreatywności. Język komputerów daje duże możliwości i pozwala na twórcza ekspresję – dziecko może tworzyć interaktywne obrazy, animacje czy proste gry, a tym samym wyrazić swoje pomysły.
Od czego zacząć naukę programowania dla dzieci? Pamiętaj, że trzeba dopasować narzędzia do wieku, jak i zdolności dziecka. Najlepiej sprawdza się forma zabawy – platformy edukacyjne oraz bezpieczne gry internetowe, jak „Koder” od Kubusia wprowadzą naturalnie Twoje dziecko w świat nowoczesnych technologii. Powodzenia!
* https://europa.eu/european-union/file/digital-agenda-europe_pl